ODS Vsetín Logo

Rozhovor s vysokoškolským učitelem, geografem, novinářem a politologem Petrem Sokolem pro BUDOUCNOST

Co se vám vybaví ve spojitosti se Vsetínem?

Jsem sportovní fanoušek. Dlouho jsem se dokonce v mládí připravoval na kariéru sportovního komentátora, takže odpověď je jasná: hokej.

Proč jste vstoupil do ODS?

Rodinné zázemí a dětství v komunismu mě dovedlo k tomu, že jsem od té doby, kdy jsem pobral rozum, věřil v pravicové hodnoty. Konkrétně ODS jsem podporoval, protože mým ideálem je jedna velká pravicová strana a preferuji systém postavený na opravdových politických stranách s členskou základnou. Proto byla ODS jasnou volbou i v dobách, kdy existovaly jiné pravicové alternativy. Vstoupil jsem do ní, ale až po letech, kdy jsem vedl pravicovou mládežnickou organizaci Mladí konzervativci.

Jste spolupodepsán pod státním svátkem 17. listopadu. Jsou další významné dny, které byste si dokázal představit jako státní svátky? A jsou naopak nějaké svátky, u kterých vyloženě trpíte?

Myslím, že všechny „potřebné“ svátky už v kalendáři máme. Je sice trochu škoda, že den vzniku samostatné České republiky je zastíněn Novým rokem, ale českou státnost si připomínáme na Svatého Václava, takže není třeba podobný svátek přidávat. Osobně bych nemusel slavit socialistický Svátek práce, ale chápu, že už je to tradiční volný den, a proto bych jeho rušení jako konzervativec nenavrhoval.

Shoduje se váš pohled na změnu systému sociálních dávek s tím, jak na ní pracuje Marian Jurečka?

Já jsem příznivcem rovné sociální dávky pro všechny, takže bych šel určitě ještě trochu dál doprava než pan ministr Jurečka.

Byl jste jako volební pozorovatel například v Somálsku, či Arménii, jak moc odlišné kultury to, co do vnímání voleb, jsou?

Demokracie je jen jedna. Tyhle pozorovatelské mise mi ovšem přinesly zcela odlišné zážitky. Překvapivě v Somalilandu, o samostatnost usilující části Somálska, byly volby festivalem demokracie a vůle lidí účastnit se voleb. Lidé tam čekali hodinu i déle, aby mohli odevzdat svůj hlas, a říkali nám u volebních místností, ať doma řekneme, že v Somalilandu je demokracie. Naopak v Arménii byly tehdy volby poměrně dost zmanipulované. Zejména ve venkovských volebních místnostech stál vždy venku místní boss, který lidem ukazoval znak vládnoucí strany, aby nezapomněli, koho mají volit… 

Jak moc jsme ohrožení na svobodě, či demokracii, když tu vlastně nemáme žádnou relevantní nepopulistickou, či neextrémistickou opoziční stranu?

Je to určitě problém. Populisté nectí takové věci jako je důležitost ústavy a základních pravidel politické tradice, což může ve výsledku za jejich vlády vést k omezování některých práv a svobod, protože jim to zrovna ukáží průzkumy veřejného mínění. Demokracii škodí jistě i absence nepopulistické opozice, protože ta logicky nahání k populistům i voliče, kteří by jinak podobný politický proud nevolili, kdyby měli na výběr demokratickou opoziční alternativu.

Může nám po volbách hrozit slovenský scénář? Jak by se premiér Babiš choval s Okamurou a Konečnou v zádech?

Andrej Babiš není ideolog, takže by stát sám o sobě nepřestavoval podle nějakých ideologických představ. Jemu jde o firemní přístup, který ale není v jádru ideálem demokracie. V kombinaci s krajní pravicí a přelakovanými komunisty by ale asi vznikl nebezpečný koktejl, v němž by oba subjekty z okrajů politického spektra tlačily na řešení podle slovenského mustru. Obávám se proto, že bychom se k ficovskému Slovensku krok za krokem posunovali.

Když se reálně zamyslíme, co by měla vláda udělat ve zbývajícím čase vládnutí, aby to za rok dopadlo úspěchem?

Jednotlivé strany by měly „zostřit“ své vystupování, aby si jejich voliči uvědomili, že jsou pro ně těmi pravými. ODS by se měla řídit heslem „více kapitalismu“ a znovu ukázat, že je stranou svobodné volby ve školství, zdravotnictví i sociálních službách.

Může mít šanci na úspěch nová strana na pravém spektru?

Příliš si to nemyslím. Jistě existuje pokušení vyplývající z toho, že největší pravicová strana je ve vládě a musí logicky dělat kompromisy s dalšími koaličními partnery. Prostor pro novou pravicovou stranu ale zůstává malý. Nalevo od ODS je přehuštěno, napravo příliš voličů není. I když právě tam musí ODS dávat pozor, aby tento prostor v době koalice Spolu voličsky ani částečně nepustila někomu jinému. I proto jsem mluvil o heslu „více kapitalismu“ a svobodě volby.

Proč se nikdy nedokázala prosadit strana, která se odštěpila od ODS, ať to byla US, Svobodní, nebo Trikolóra?

Jejich zakladatelé většinou uvěřili, že může existovat pravicová strana s jediným odstínem politiky, ať už byl liberální, libertariánský nebo národovecký. Navíc na rozdíl od ODS nikdy nechtěli nebo nedokázali budovat klasickou stranu s plnohodnotnou celostátní strukturou a větším počtem členů. Tyhle pokusy proto vždy zůstaly spíše omezenými fankluby svých lídrů s nedostatkem osobností v regionech.

Za co jste pyšný na vládu Petra Fialy a co naopak berete za velký neúspěch?

Příkladný je výsledek vlády v zahraniční politice od Ukrajiny po Izrael. Na to můžeme být jako Češi opravdu hrdí. Co mě naopak trochu mrzí je, že se ve vládním táboře nepodařilo vygenerovat vlastního prezidentského kandidáta, a i já jsem musel ve druhém kole volit jen rozumem.

Původně jste chtěl být sportovní komentátor, který sport byste chtěl komentovat?

Kromě golfu se rád podívám na každý sport. Jako každý Čech nejvíce rozumím fotbalu a lednímu hokeji, ale nejraději bych asi komentoval lukostřelbu, kterou dělá závodně náš nejmladší syn. Byli jsme se proto podívat v Paříži na olympijském finále v tomto sportu a byl to pro mě jeden z životních sportovních zážitků.

Budoucnost

Ochrana osobních údajů