ODS Vsetín Logo

Aktuality

Rozhovor se starostou obce Bystřička

3. 1. 2025

Jaký má recept na úspěch? Co se mu povedlo v roce 2024 a co očekává od roku následujícího? Na tyto i další otázky odpovídal starosta obce Bystřička Zbyněk Fojtíček.

Starostou jste už od roku 2002, změnilo se nějak toto povolání za tu dobu?

Změnilo a hodně, je čím dál náročnější jak na čas, tak na komunikaci s veřejností, protože se strašně změnila společnost. Spíše v tom negativním směru. Sociální sítě a vyjadřování některých občanů. Vídáme to kolem sebe dnes a denně. Ta práce je těžší, protože by všichni dělali všechno lépe, ale žádnou alternativu nenabízejí. Koneckonců o tom mluví i politici, kteří jsou na vyšších patrech, že to tak skutečně je.

 

Od roku 2006 jste dostal vždy nejvíce preferenčních hlasů a vyhrál s ODS volby. Jaký je váš recept na úspěch?

Chovat se slušně a pracovat.

 

Jak hodnotíte uplynulý rok ve vaší obci a co je v plánu na ty příští?

V uplynulém období dvou let se nám podařilo získávání dotací, šli jsme do elektromobility. Podařilo se nám zajistit pro občany vodovodní zdroje, máme opravené a vyčištěné jímací studny, máme nové vrty, jejich vydatnost je téměř jako Stanovnice. Opravili jsme část toho hlavního vodovodního řadu, šoupáky, protože vodovod nám slouží už nějakých 40 let. Kvalita vody je stále dobrá. Máme novou čerpací stanici, opravili jsme nutné věci ve vodojemu. To byla taková významná investice. Spravili jsme knihovnu a další drobné věci. Teď nás čekají nové akce do budoucna. Postavit komunitní centrum, nějaké to místo k setkávání pro širokou veřejnost, protože to nám tady chybí. Převážně v zimním období nemáme kde pořádat besedy, koncerty, nebo nějaký jarmark ve vnitřních prostorech. Projekty máme na novou mateřskou školu a nový obecní úřad, protože tady, kde dneska sedíme, už se tomu ani nedá říct obecní úřad. Je to naše téměř historická budova, do které už opravdu nechceme investovat

 

Byl jste i krajský zastupitel, jak hodnotíte tuto politickou zkušenost?

Tak to byla velká životní zkušenost. Nicméně ta práce mě nijak neoslovila, protože je to tam všechno na dlouhé lokty. Já mám rád práci, která jde trošku od ruky a když se mi podaří, tak na obci mám tu zpětnou vazbu hned. Buď se to těm lidem líbí, nebo nelíbí a vím to okamžitě. A o patro výš, tam se hraje víc na faleš. Je to i o tom, že politik se s politikem domluví. Protože koalice vznikla na základě nějakého podobného programu, který chtějí prosazovat. Ale úřad jako takový je velký moloch, je tam 500 zaměstnanců a ti si chtějí svá místečka obhájit. Tu svoji důležitost zdůraznit a taková práce se mi nelíbí. To mě neoslovilo.

 

Takže na kraji je vláda úředníků?

Tak nějak.

 

Co říkáte výsledkům krajských voleb?

Já jsem byl daleko skeptičtější a počítal jsem, že náš výsledek bude daleko horší. Že budeme mít jen dva mandáty, a to je i odraz politiky v našem státě. Ono se to ukázalo u všech volebních stran. ANO získalo v kraji historický výsledek. My jsme obhájili pět mandátů, které jsme měli i v předešlém období. Za mě to není vůbec špatný výsledek. Někteří říkají, že jsou zklamáni, ale je to odraz celostátní politiky. Přesto všechno já práci vlády nehaním. Vychází to i z marketinku hnutí ANO, kdy nás peskují na každém rohu. Těžko se tomu dá bránit. A prostě tak to je. Já výsledek hodnotím ne úplně úspěchem, ale obhájili jsme pět mandátů.

 

Jak hodnotíte volby do senátu?

Senát celkem zafungoval, to že pan Jiří Čunek obhájil, to se dalo očekávat, protože více kandidátů tam nebylo. Můžeme si o něm myslet, co chceme, ale pořád je to osobnost, která se v politice pohybuje a umí se pohybovat. Já ho beru jako pracovitého člověka, i když některé jeho počiny jsou takové, že jim nerozumím.

 

Nebyla chyba nepostavit kandidáta proti Čunkovi? Nebyla největší šance ho porazit při té skladbě kandidátů?

Ono jedna věc je kandidovat a postavit někoho a druhá věc je, aby to daný kandidát chtěl. Pokud bude kandidát postaven za jakoukoliv stranu, ale nebude to chtít dělat a bude postaven jen, aby stranu reprezentoval a bude mu jedno, jaký výsledek udělá, to je špatně. My jsme v letošním roce žádného kandidáta, který by měl o tuto funkci zájem, neměli.

 

Jak se díváte na výsledek voleb do Evropského parlamentu?

Tam jsem trošičku zklamán, ale dopadlo to, jak to dopadlo. To, že udělalo ANO takový výsledek, je neoddiskutovatelné. Ale co mě víc bolí, je, jak se v Evropském parlamentu hlasuje a kam se část naší reprezentace odchyluje. A viděli jsme to při posledním hlasování, kdy ANO a SPD hlasovaly tak, jak hlasovaly.

 

Co očekáváte od roku 2025?

Že pro mě bude klidnější, už nebudu muset do Zlína a o to víc se budu věnovat práci tady na obci. Máme nachystané investice, které bychom chtěli v příštím roce realizovat, a to je především stavba komunitního centra, kde jsme dostali dotaci na demolici staré budovy. Zklamaný jsem z práce ministerstva pro místní rozvoj, kde jsme byli neustále ujišťováni, že máme dělat takové projekty, které jsme udělali. Investovali jsme do projektu pět milionu korun, a to je pro takovou obec s daným rozpočtem docela dost. Pan Bartoš sliboval, že budou takové a takové výzvy na to, co my tady potřebujeme a bohužel dodnes se žádná výzva neobjevila. Takže se budeme rozhodovat, (rozhodnutí mělo proběhnout 16. prosince, rozhovor proběhl dříve), jestli si ho postavíme za svoje a využijeme alespoň tu dotaci na demolici, která by nám trošičku snížila realizační cenu. Tak to je hlavní bod. Měla by to být akce okolo 30 miliónů korun. Jestli půjdeme za svoje, tak to bude úvěr na 20 let, ale zkrátka tu budovu potřebujeme.

 

Takže jste byl spokojen, když Piráti opustili vládní koalici?

To není o politické straně. To je o jednotlivém manažeru a konkrétně toto bylo o ministru. Prostě to tak je. Na ministerstvu je spousta šikovných lidí a je jedno, jestli by tam seděl někdo z ODS, z ANO, nebo od Starostů. Prostě tam bylo osobní pochybení v manažerování celého ministerstva.

 

Za co byste pokáral vládu Petra Fialy a čeho si na ní naopak ceníte?

Tak cením si je za to, že si jdou za tím, s čím do vlády šli. Co jim můžu vytknout, a to je dlouhodobě, že ODS neumí komunikovat s občanem, že tu svoji práci neumí prodat. I když už jsme se o tom bavili, že proti marketingu hnutí ANO je to těžké, ale tam by se mohlo trošičku zabrat. Aby komunikace s občanem a vysvětlování proč ty kroky jsou takové a takové, byla na jiné, lepší úrovni.

 

Třeba teď se snaží hodně komunikovat přes sítě pan ministr Kupka, nebo paní Decroix jezdí po náměstích s palačinkami. Myslíte, že tohle je cesta? 

To nevím, kontaktní kampaň je samozřejmě nutná, ale jestli jsou palačinky to pravé ořechové, nevím. Pan ministr Kupka, ten se mi líbí dlouhodobě, už když byl ještě starostou v Líbeznicích. Několikrát jsme se spolu osobně potkali a velice si ho vážím, protože to je politik, který dokáže komunikovat se všemi politickými subjekty. Působí lidsky, umí to podat srozumitelně a jsou za ním výsledky. Samozřejmě je to taky o tom, že se finance do ministerstva dopravy nasypaly a výsledek je hmatatelný pro všechny. Ten se mi líbí, pan Kupka má u mě obdiv.

 

V některých kuloárech se mluví o tom, že by měl být Petr Fiala nahrazen v pozici lídra. Nejčastěji se skloňuje jméno právě Martina Kupky, jak se díváte na tuto možnou výměnu?

To je velice složitá otázka. A byla by to otázka času, kdyby proběhla nějaká rošáda u lídra do dalších voleb. Byla by to otázka velmi krátkého času, kdy by se pan Kupka dostal do marketingového soukolí a byl by stejně peskován jako nynější lídr Fiala.

 

Jaký očekáváte výsledek voleb do poslanecké sněmovny?

Netroufnu si tentokrát odhadnout. I když mi to obyčejně tak plus mínus vychází. Já odhaduji tak těch 17 %.

 

Jako pro celé SPOLU?

Pro celé SPOLU.

 

Takže neočekáváte, že budeme pokračovat ve vládní práci?

Uvidíme, jak se s tím ODS a celé SPOLU popere do budoucna, začíná nám pomalu kampaň. S čím vyjdou a jak dokážou přesvědčit voliče. A hlavně si je udržet.

 

Bude se blížit konec skládkování, jak se na to připravujete? A měl by být nápomocen kraj, který by našel nějaké komplexní řešení?

To je otázka. Likvidace odpadů je dlouhodobá a do budoucna se to bude řešit stále. V roce 2017 jsme platili za skládkování 700 Kč a teď téměř 2500 Kč za tunu. Ten problém je velký. Myslím si, že stát těžce zaspal se stavbou spaloven. Vymyslel se zákon o konci skládkování do roku 2030, ale co potom? Tady ta otázka je velice složitá. Nerozuměl jsem rozhodnutí města Brna, kdy zrušili téměř čtvrtmiliardovou dotaci na rozšíření spalovny. Kdy se ze 150 000 tun mělo rozšířit až na 350 000 tun likvidace odpadu. Teď jsem někde slyšel, že by se v tom mělo pokračovat, což by bylo jedině dobře. Měli jsme mít spalovnu na Vsetíně pro naše malé poměry. Odpůrcům se nabízel zájezd do Vídně, kde jsou v centru dvě spalovny a vůbec to nikomu nevadí, na Vsetíně by to později také nikomu nevadilo. Když jsem se byl podívat v Brně, neviděl jsem tam pracovníka ve špinavých montérkách, všichni byli čistí, a nesahali na kousek odpadu, všechno to bylo strojově, všechno ovládali joysticky, naprosto čistá práce. Byli jsme tam v největších vedrech, asi 28˚C venku. Žádný zápach, prostě čistý provoz. Nehledě na to, jaké z toho máme výsledky. Je z toho elektrika, je z toho plyn. A z toho spáleného odpadu, z popela, ještě z těch 150 000 tun ročně dokázali vyseparovat 15 000 tun železa a 5 000 tun hliníku. Takže provoz je naprosto čistý a jestli naši ekoteroristé, když se tak vyjádřím, argumentovali tím, že by to na Vsetíně zvýšilo dopravu, tak doprava je úplně stejná do Zbrojovky, do Jasenic se stejně jezdí, já bych v tom problém neviděl. Já, kdybych měl prostory na Bystřičce, tak to tady postavím, ale za co?

 

Nebyl právě na Vsetíně problém, že se tlačilo na sílu to centrum města? Že se neuvažovalo o jiné lokalitě, například zmíněných Jasenic?

Ty argumenty ochránců by byly ale stejné. Zvýšená doprava, tam jsou zase lesy, tak by nám usychaly lesy, které nám sežral kůrovec.

 

Teplárna tam ale již dnes je. Uhlí se tam normálně spaluje už dnes.

Přesně tak. A Vsetíňáci by měli levnější teplo, třeba.

 

Očekáváte od Donalda Trumpa nějaký posun? Ať už k lepšímu, či horšímu?

To já nedokážu posoudit, protože ten člověk je pro mě hůř čitelný, ale uvidíme. To nám ukáže čas, kam nás povedou vládnoucí garnitury.

 

Máte obavu, že by to po volbách, pokud by vládlo ANO v koalici s kýmkoliv, u nás mohlo dopadnout jako na Slovensku, nebo v Maďarsku?

Ty obavy, si myslím, jsou na místě. Ten, kdo to trošičku sleduje, nechci říct, že to sleduji moc, protože to unavuje, si postupně udělá obrázek. Člověk si už těžko vybírá z té pravdy. Slyšíme ze všech stran něco, musíme si najít tu svou pravdu a k něčemu se přiklonit. Já jsem teda nakloněný k variantě, že se budeme muset bránit a Ukrajině pomáhat, a to bych asi nemohl být pravicový volič, kdybych řekl něco jiného. A mám z toho obavy, pokud by se vláda Andreje Babiše dostala k moci a spojila by se se slovenskou vládou. Mohli bychom být, nechci říct zaprodáni, ale ty obavy tady jsou. Víme všichni, jak to tady vypadalo v roce 1968, určitě by to už takové nebylo. Ale prostě postupně bychom se odkláněli na východ a z východu nám sem nikdy nepřišlo nic dobrého, ani na Bystřičku od východu, nebo z Bystřičky, nám tady vždycky prší od přehrady, a to je ten lepší případ. Takže samozřejmě obavy mám.

Další aktuality

Ochrana osobních údajů