ODS Vsetín Logo

Aktuality

Rozhovor s paní Ivetou Táborskou, první dámou vsetínské ODS

25. 3. 2023

O věcech minulých, aktuálních i budoucích se rozpovídala paní Iveta Táborská. Kde pracuje? Čemu se věnuje a kam by se ráda podívala bývalá starostka a místostarostka města Vsetín?

ODS je po dvou volebních obdobích v opozici opět členem vládnoucí koalice, co si od spolupráce slibujete a jaký je Váš osobní cíl v následujících čtyřech letech v zastupitelstvu?

Nabídka stát se koaličním partnerem přišla ve chvíli, kdy již byli ostatní strany dohodnuty. Přijmout nabídku nebylo zcela jednoznačné rozhodnutí.  Pro některé členy bylo toto rozhodnutí nepřijatelné. Ať už byla důvodem osoba starosty či účast ANO. Říká se, že politika je kouzlo možného. Máme jedno místo v Radě, účast v komisích města. Nejsem naivní, ale vidím v tom příležitost mít větší vhled do dění na radnici, mít více informací a „jakýs takýs“ vliv na rozhodování. Zajímá nás oblast sportu a školství. Mě osobně pak rozvoj města a udržitelné financování. Jsem ve finančním výboru, vyjadřujeme se ke všem rozpočtovým opatřením a doporučujeme či nedoporučujeme je zastupitelům ke schválení. Již se stalo, že na základě našich pochybností k oprávněnosti požadovaného rozpočtového opatření byl dán podnět ke kontrole. Tato práce mi dává smysl.

 

Starostou je Jiří Čunek, jak tuto mnohdy kontroverzní postavu vnímáte?

Lehčí otázku nemáte? Cituji-li učebnice politologie, pak v přeneseném smyslu znamená politika chování a jednání jednotlivce či skupiny nebo nasazení prostředků (ať legitimních, nebo ne) k dosažení určitého cíle. Z této definice je Jiří Čunek velmi schopným politikem. Vnímám jej jako tvrdého politika, urputného, který moc neztrácí čas se svými oponenty. Má obrovské pracovní nasazení, ale týká se to jen toho, co jej zajímá. Ostatní, kulantně řečeno, pouští z hlavy. Naopak mám zkušenost, že pokud jej dokážete přesvědčit o smysluplnosti nějakého projektu a příjme ho za své, můžete se na jeho slovo spolehnout. Jiří Čunek je v politice, a to i té nejvyšší, tak dlouho a s takovou zkušeností, že jistě „dozrál“. 

Jaký je dle Vás největší problém města?

Jeho ukotvení, směr, koncepce, která by byla nadčasová a odolná politickým změnám. Pracujme s tím, co máme, vymazleme si město. Namísto snahy napodobovat. Jsem propagátorem koncepce tzv. Patnáctiminutové město. Časový údaj znamená docházkovou vzdálenost. V jednotlivých částech města se ve stávajících prostorách budují služby pro občany dle složení občanů v dané lokalitě. Lidé nemusí za službami jezdit do centra města. Funguje tak Paříž, Vídeň, mnohá americká města a první vlaštovka je na Slovensku.

 

V zastupitelstvu jste za ODS společně s Romanem Kalabusem. Jak se Vám s Romanem spolupracuje?

Ale jo, jde to. ?Vážně, jsme s Romanem Kalabusem na stejné vlně. Nemáme problém spolu diskutovat a „tříbit“ si tak názory. Každý oslovujeme jinou skupinu, tím přinášíme k nalézání řešení různé pohledy. Jsme schopni se shodnout a podpořit se.

 

Máte bohatou politickou karieru. Byla jste jak starostkou, tak místostarostkou města. Jak na toto období vzpomínáte?

Nebylo to období malin nezralých, nicméně ty zkušenosti se sbíraly po celou dobu. Bylo to náročné, ale vzpomínám ráda a v dobrém. Když jste přesvědčen o správnosti toho, co děláte, máte velkou vnitřní sílu. Tehdejší vedení města vytvořilo opravdový tým, který se respektoval a spolupracoval. Soustředili jsme se na to, co bylo potřeba ne na to, jak se trumfnout. On na to ani nebyl prostor. Kulminovala krize, příjmy města se každým rokem snižovaly, vnitřní dluh na správě a údržbě majetku se blížil k miliardě, město nemělo nastavené základní procesy fungování a kontroly. Bylo třeba přijmout řadu méně populárních kroků. Nevyčerpávali jsme se intrikami. Dodnes se setkávám s příznivým ohlasem na danou dobu. Dokonce jsem se dočkala i omluvy od některých tehdejších oponentů.

 

Je nějaká záležitost, rozhodnutí z té doby, které byste dnes udělala jinak?

Ve vaší otázce je důležité slovo „dnes“. Když se musíte rozhodnout, vždy je to v kontextu se situací, časem, možnostmi, důsledky ….  Nemá cenu se trápit tím, kdybych tenkrát…. Mám jednu vzpomínku z dob místostarostování, kdy i přes veškeré vnitřní pochybnosti a nesouhlas jsem zvedla ruku pro mlatovou úpravu Náměstí Svobody. Jako starostka jsem byla na sebe hodně naštvaná. Odčinit toto rozhodnutí mě stálo hodně úsilí a času.

 

Pracovala jste dlouhé roky pro bývalého premiéra Petra Nečase. Jak na to období vzpomínáte? A jak se díváte na Petra Nečase dnes?

Asistentkou poslance jsem byla dvanáct let. Byla to konkrétní práce pro konkrétní lidi. V poslanecké kanceláři jsme měli i dvacet schůzek během jednoho dne. Řešila jsem zajímavé případy, komunikovala se starosty. Byla jsem blíž politice. Zkrátka vyučila jsem se pro práci na radnici. Petra Nečase jsem si vždy velmi vážila a stále si jej vážím. To, co se odehrálo, je smutný příběh, který ukazuje, jak lehce lze člověka zničit. Jak snadno uvěříme, a ani si nevšimneme, že to, co se tváří jako antikorupční revoluce, je v podstatě systémový základ politické moci za Babišovy éry. S Petrem Nečasem nejsem v kontaktu.

 

Co další premiér z řad ODS - Mirek Topolánek, vsetínský rodák. Jaká byla jednání s ním?

Mirek Topolánek a Petr Nečas jsou každý s úplně jiného těsta. Mirka Topolánka bylo vždy všude plno. I když působil uvolněně a free, jednání s ním nebyla snadná. Býval až nepříjemně upřímný, ale férový. Neměl problém praštit pěstí do stolu.

 

Dnes pracujete v Hospodářské komoře. Co obnáší Vaše práce?

Hospodářská komora je profesní sdružení podnikatelských subjektů od živnostníků až po největší firmy. Jsme takovou platformou pro komunikaci a setkávání podnikatelů. Propojujeme nejen firmy mezi sebou, ale také například se školami. Poskytujeme podnikatelům informační servis, školení zaměstnanců, pomáháme se zahraničním obchodem. Na základě potřeb firem vymýšlíme a realizujeme projekty a aktivity, které jsou pro firmy přínosné a užitečné. Na celorepublikové úrovni je důležité propojování podnikatelského prostředí s legislativou, neboť jsme povinným připomínkovacím místem k návrhu zákonů. Od podnikatelů nabereme jejich postřehy, potřeby, výhrady k chystaným změnám legislativy a postupujeme je prezidentovi Hospodářské komory, který je přenáší na zasedání vlády. V podstatě jsme zaměstnanci všech našich členů. Nejsme státní organizací.

 

Prezident Hospodářské komory pan Vladimír Dlouhý vzešel z Prognostického ústavu. Stejně jako Václav Klaus, či Miloš Zeman. Spousta lidí dnes poukazuje na to, že hlavně bývalí prezidenti v té době navázali vztahy na Rusko a tento vztah je provázel celou jejich politickou kariéru. Vnímáte to podobně? Co říkáte dnes na zakladatele ODS Václava Klause?

Netroufám si nikoho hodnotit. Pokud bych se měla vyjádřit k osobě Vladimíra Dlouhého, tak jen za období, kdy je v Hospodářské komoře. Za jeho působení Komora vyrostla, získala prestiž. Jak jsem uvedla, Komora pomáhá firmám s exportem. Takže pokud se dá mluvit o vazbách na Rusko, tak to bylo jen v obchodní rovině. U pánů Zemana a Klause jde o vazby politické. K ničemu. Názory pana Zemana mě nepřekvapují ovšem na názory pana Klause jenom zírám a nechápu. Není to Václav Klaus jak jsem jej poznala a obdivovala. Možná by měl být politický důchod ohraničen věkem.

 

Dnes Rusko páchá agresi na Ukrajině. Záběry, které z této východní země přicházejí, jsou k neuvěření. Jak myslíte, že tento konflikt dopadne? Je šance, že Putin bude stát před soudem v Haagu?

Kdyby záleželo na tom, co si myslím, přála bych si, aby byl co nejdříve uzavřený mír, Rusko se vrátilo do svých hranic před rokem 2014 a zaplatilo Ukrajině válečné reparace. Jak to dopadne nevím, doufám, že to nebude ve prospěch Ruska. Bohužel jsem pesimista a myslím si, že Putin osobně před soudem v Haagu stát nebude. Souhlasím s názorem Jefima Fištejna,  že tato válka je civilizační střet a s vnucený mírem se nelze ztotožnit. Přijatelný je jen spravedlivý mír. Upřímně celé mě to děsí. 

 

Jak hodnotíte vládu Petra Fialy a který z ministrů Vás mile překvapil svojí prací?

Že to tato vláda nebude mít lehké bylo všem jasné. Čekala jsem a stále čekám na opatření, která budou zásadní změnou poměru mezi fiskálním výběrem a výdaji státního rozpočtu. Bez toho se nepohneme. Příklad: Když jsem starostovala, propadaly se díky krizi příjmy a bylo jasné, že se musí něco udělat. Tehdy jsme zvedly daň z nemovitosti. Vyvolalo to nevoli, ale dalo se to obhájit. Díky tomuto jsme nemuseli zvedat poplatky např. za odpad, za školkovné, jízdné v MHD apod. Dílčí opatření by vždy měla dopad jen na jednu skupinu a stejně by výrazně rozpočtu nepomohla. Nějaké takové opatření od vlády čekám. Ekonomové navrhují opětovné zavedení superhrubé mzdy. Tímto krokem se uskrovníme všichni a není třeba neštvávat jednotlivé skupiny obyvatel dílčími opatřeními. Jinak zahraniční politika skvělá, evropské předsednictví super, domácí politika trochu rozpačitá, ale věřím, že tomu nerozumím a že to mají pánové promyšleno. Čekala bych od pana Fialy trochu razantnější komunikaci s koalicí. Nechápu, že nikdo nedokáže ukočírovat pana Jurečku. Z našich ministrů mě nikdo nepřekvapil. Ani mile, ani nemile.

 

V dnešních dnech se hodně skloňuje důchodová reforma. Co by podle Vás měla obsahovat?

Na tuto oblast opravdu nejsem expert. Opět definice - důchodový systém má zabezpečit občany na stáří.  Z toho usuzuji, že pokud chci žít na důchodě jako v produktivním věku, musím mít „našetřeno“. O důchodové reformě se mluví dobrých 20 let a politici nemají odvahu na systémovou změnu. Jedinou vlaštovkou byla vláda Petra Nečase a jejich „Třetí pilíř“. Který ovšem vláda ČSSD zrušila. Takže za mě nutná osvěta, aby se lidé na stáří nespoléhali jen na státem vyplácenou rentu.

 

Průmysl 4.0. Jak rychle dle Vás změní trh práce? Mají mít zaměstnanci obavy o práci?

Průmysl 4.0 už jede.Charakteristickým znakem je masivní robotizace výrobních procesů, rozvoj chytrých technologií, komunikace, rozšiřování vysokorychlostního internetu apod. Čtvrtá průmyslová revoluce také přichází s propojením, a to propojením všeho. Netýká se jen výroby. Mobilní telefony, internetové bankovnictví, samoobslužné placení v supermarketech …. To vše sem patří. O tzv. chytrých domácnostech ani nemluvě. Změny na trhu práce to postupně přináší. Taková práce z domova je opět prvek P 4.0. Obava o práci je oprávněná u lidí, kteří nejsou připraveni na celoživotní učení. Na to, že budou muset během své profesní dráhy změnit kvalifikaci nebo pro udržení své pozice se stále učit. Firmy už s těmito změnami pracují, a to nejen v oblasti zavádění automatizace a robotizace do výroby, ale i v oblasti vzdělávání zaměstnanců. Komora je v tomto velmi aktivní. Je to náročné a školství není připravené. Každopádně roboti a stroje nejsou schopné plně nahradit všechny profese. Automatizace výroby má spojitost s produktivitou práce, snižováním nákladů, ale i stálým nedostatkem lidí na trhu práce.

 

Už jste byla v Antarktidě? Proč je Vaším cestovatelským snem právě tento kontinent?

Antarktida je opravdu takový sen. Kdyby náhodou. Jako malá jsem četla knížky Eskymo Welzla o jeho putování na sever a životě mezi Eskymáky. Chtěla jsem zažít takové dobrodružství. Také mám ráda zimu. Miluju zasněžené hory a pláně. Tak jak někdo touží vidět moře pro jeho velikost, já toužím vidět obrovské množství sněhu a ledu. Arktida, kde byl i Welzl je přeci jen lehce obydlená, a navíc se stále otepluje. Antarktida je nejstudenějším místem a není obydlená mimo polárních stanic. Tam by to mohlo s tím ledem a sněhem vyjít (žert.) Vidět tučňáky, tuleně a velryby by bylo také krásné.

 

Jakou má Iveta Táborská politickou motivaci do budoucna?

V aktivní politice už nemám žádné ambice. Pomalu se chystám na „odpočinek“. Není mi však jedno, v jaké zemi žiji a kde vyrůstají má vnoučata. Proto budu politiku sledovat stále. T.G. Masaryk řekl, že máme dvě veleobce, které brání rozvoji demokracie, Kocourkov a Hulvátov. Tak potřeba ještě něco udělat, aby Kocourkov i Hulvátov měli co nejméně obyvatel.

Další aktuality

Ochrana osobních údajů